Zsebpénz

2017.03.10

Adjuk vagy ne adjuk és ha adjuk miért, mikor és mennyit?

Ösztönzés? Legyél jobb, okosabb, gyorsabb, győzz le másokat, magadat? Megerősítés? Ma a kedvemre tettél és ünnepeljük meg? Ünnepeljünk minden nap? Mindent ünnepeljünk meg? Jutalom? Amit a gyerek keres meg, azzal, hogy egy általunk preferált viselkedést választ és ezzel a kedvünkre tesz? Hátha később beépíti? Elismerés? Mert erőfeszítést tesz, hogy változtasson egy rossz szokáson és ne lépjen át a koszos zoknin, hanem tegye bele a szennyesbe, mert azért van ott? Nevelési eszköz? Keményen meg kell érte dolgozni, értékelni kell, nem pottyan az ölünkbe semmi szíre-szóra? Tancélos? Tanulja meg, hogy minek mennyi az értéke, ha eltör valamit vagy, ha nagyon szeretne megkapni valamit, dolgozzon meg érte? Az élet szenvedés? Takarékoskodás? Ossza be, tervezzen, spóroljon, tegyen félre, jöjjön ki belőle az kakaóscsiga a büfében és maradjon buszjegyre is és persze ott a fagyi? Adjuk-e teljesítményért vagy adjuk alanyi jogon? Eldöntöttük, hogy mi a hosszútávú cél vele? Vagy pillanatnyi célok mentén küzdünk meg a gyerekneveléssel és ez akkor túlélés? Kitaláltuk, hogy jó-e, ha üveggyöngy, matrica vagy pirospont helyett adjuk? Tudjuk, hogy mikortól szeretnénk kialakítani a pénz valódi fogalmához való viszonyát? Ha odaadjuk, mennyire szeretnénk beleszólni a felhasználásba? Hogy mennyire akarjuk a saját baklövéseitől megvédeni? Látjuk-e, hogy a zsebpénz adása mennyire a saját, jól átgondolt stratégiánk vagy mennyire hajszol bele minket az anyagias környezet és az ovistárs Zolikáék?

Zsebpénz kell. Meg kell tanulni a pénz fogalmát. Meg kell tanulni a rugalmas gondolkodást, ami ehhez tartozik. A beosztást, a muszáj-t, a lehet-et, az örömforrást, a frusztráció tűrést. Az örömöt, a félelmet, a csalódást, a fegyelmet, a tervezést. Megtakarítás, befektetés, kamat, kölcsön. Szerintem ovis korban üveggyöngy korszak kell. Kisiskolás korban lehet együtt gyűjteni és megmutatni hogy csinálom én. Nagyiskolás korban lehet pénzt rábízni, kifizetést elintéztetni (ebédpénz, fagyizóban, add-oda-a-pénzátosnéninek-te, csináld-ahogy tőlem-láttad-és-a-visszajáró-nálad-maradhat.) Még később akár hívhatjuk "rezsipénznek" is, intézi belőle a fix kiadásait (bérlet, pipere, fodrász, különóra, előkészítő). Ha ez megy, jöhet a rábízás és a beosztás, a gyűjtögetés, a kell, a lehet és a többi. Nincs korhoz, koreográfiához, kottához, recepthez kötve. Jó mulatást!

© 2018 Szolnoki Nikolett
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el