Beethoven a zene Mozartja

2016.04.08

Terhesség és zenehallgatás. Tényleg olyan szuper, ha Mozartot hallgattatunk a pocakunkkal?

Google-ban a "pregnancy music" keresés egy másodpercen belül 73,600,000 találatot ad ki. 73 millió légy ugyebár nem tévedhet.

Induljunk ki abból, hogy a zenét mindenki szereti, vagyis nem kell feltalálni a csőben a lukat. Mosolyt fakaszt, énekelni kezdünk vagy éppen elalszunk rá.

Nézzük először a mami-oldalt. Ismert és amúgy logikus tény, ha a várandós anyu nyugodt, kiegyensúlyozott, az biztosan jót tesz a bébinek. A millió dolog mellett ami megnyugtat bennünket a zenehallgatás vagy éneklés listavezető. Legyünk csak bátran mindenevők (talán a death metal-t kivenném a csokorból?), ami megnyugtatóan hat ránk, az rajtunk keresztül a kicsire is ugyanolyan jól fog hatni. Zenehallgatás közben arra gondolni, hogy mindez nemcsak nekem jó, hanem jót teszek vele a babának, érte is teszem, tudok tenni azért hogy jól érezze magát: maga a kötődés kialakulása. "Mi már együtt csinálunk valamit, mert nekünk így jó és kész." Az első terhesség amúgy is szürreális élmény hisz olyasvalakivel lépünk kapcsolatba, aki bennünk van és mégis ismeretlen, felfoghatatlan. Van aki mesét olvas a bébinek, magyarázza hogy most-kalácsot-sütünk, nézd-így-kell-virágot-locsolni, hoppá-milyen-cuki-kis-babaruhát-találtam-neked-ezt-most-szépen-megvesszük, miért pont a kedvenc zenénk megmutatása lógna ki a sorból? Felmérésekből kiderül, hogy egy már meglévő kötődés csökkenti a szülés utáni depresszió kialakulását is.

Érdekes megnézni, hogy a bébi pontosan hogy is érzékeli a zenét. Lebeg a magzatvízben. Ha jártunk már uszodában, ennyit hallunk a kinti nyüzsiből víz alatt. Vagyis nem pontosan ugyanaz, mégis valami. Amit hall, az a ritmus és a hang magasság-mélység. Pont elég.

Mindenesetre az biztos, hogy stimulusok segítik a központi idegrendszer érését. Minél többféle van, annál jobb. Ha az mese-anyu hang akkor az, ha zene-ének akkor az. Az agy nincs kész születéskor, de ha edzésben van, szépen fog fejlődni. Vagyis nem árt korán elkezdeni!

Na, tegyük fel, hogy végigzenéltük a terhességet . A baba megszületése után is játsszuk ugyanazokat a zenéket, énekeljük a dalocskákat. Azt vették észre, hogy az újszülöttek, akik zenemanók voltak magzat korukban, az ismert dallamokra megnyugszanak és könnyebben elalszanak! Hasznos kis trükk, amit az elalvási rituáléhoz használhatunk. Mindenesetre érdemes kipróbálni.

Egy utolsó adat, amivel gazdálkodjuk: a magzat 20 hetes kora után hall. Ha kísérletbe fogunk, ekkorra időzítsük a kick-off meetinget.

A bevezető kérdésre tehát a válasz igen, tényleg szuper!

© 2018 Szolnoki Nikolett
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el