A menekülésről

2015.09.04

Megszólal a színtiszta gyermekpszichiáter belőlem. A blogbejegyzés talán helyenként szárazra fog sikeredni, de csak azért, hogy a szigorú szakmaiságnál maradhassak. A poszttraumás stressz szindróma beszédes elnevezés. Kialakulására azokban az esetekben lehet számítani, amikor az ember vagy az ember gyereke valamilyen komoly megrázkódtatáson, erőszakon, stresszhatáson esik át.

Korábban elsősorban a háborúkat megjárt katonáknál diagnosztizálták. Ma már tudjuk, hogy egy közeli barát, családtag halála vagy súlyos betegsége, szexuális zaklatás vagy erőszak átélése vagy látványa, baleset, verekedés, természeti katasztrófa is kiválthat hasonlót.

A fenti eseményeket átélt embereknél három nagy tünetcsoport kialakulása jellemző. Az egyik a nagyfokú és állandósult szorongás, a másik az eseményekhez kapcsolódó folyamatos emlékbetörése, akár rémálmok is, a harmadik a visszavonulás, izolálódás a külvilágtól.

A gyerekek különösen érzékenyek. Ha a trauma gyermekkorban következik be, az gyakran vezet személyiségtorzuláshoz, viselkedés zavarhoz. A gyerek agresszívvé, ingerlékennyé válhat, fél minden, a traumára emlékeztető élethelyzettől. Koncentrációs zavarok és a teljesítmény hanyatlása lehet még szembetűnő tünet. Miért? Mert kiszolgáltatottak, hiányosak a pszichés megküzdési stratégiáik és verbalitásuk. Ha mindehhez támogatói, családi kapcsolatrendszerük is sérül, a tünetek súlyosbodnak.

Akárhol sikerül majd a menekült gyerekeknek letelepedni, az ellátórendszer kiemelt feladata kell hogy legyen annak figyelembe vétele és kezelése, hogy a tapasztalt, esetlegesen felmerülő magatartászavarok nem etnikai, faji, neveltetési, vallási vagy kulturális eredetűek, hanem az emberiségre egyetemlegesen jellemző pszichés reakciók.

Szerencsére nem mindegyik gyerek mutat átélt trauma kapcsán ilyen súlyos tüneteket. Játékkal, rajzzal, egyéb feldolgozási technikákkal szublimálni képesek a pszichotraumát. Ezért fontos, hogy hagyjuk , sőt bátorítsuk őket rajzra, játékra. Véleményem és egyben szakmai álláspontom szerint ez olyan fontos, hogy olykor felül kell, hogy írhassa a békeidős szabályokat. Például azt, hogy a krétarajz menekülés közben ne legyen köztisztasági szabálysértés.

Levezetőnek pedig álljon itt egy másik szakmai gyöngyszem, egy remek példa arra hogy kell helyesen alkalmazni a viselkedésterápiát, pontosabban azt a részét, hogy a helyes vagy kívánatos magatartás után az ígért jutalomnak lehetőség szerint minél hamarabb (kisebb gyerekek esetében azonnal) elérhetőnek kell lenni a motiváció fenntartása és a jutalmazás mint pozitív megerősítés érdekében. A kívánt magatartás a filmecske első nyolc perce, a pozitív megerősítés helyes módszertana pedig a nyolcadik perctől látható.:

iframe plugin v:2.3 - wordpress.org/extend/plugins/iframe/

<div class="player-unavailable"><h1>An error occurre

© 2018 Szolnoki Nikolett
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el